Jak udržet zábleskové světlo v dobré kondici

autor

Petr Kuchař

Velice důležité informace o správném postupu formátování kondenzátorů, které výrazně prodlouží životnost každého zábleskového světla.

   Pokud jakéholiv zábleskové světlo nepoužíváte, dochází k degeneraci kondenzátorů. Nemá na to vliv značka světla, ale pokud má elekrolitické kondenzátory, tak je to prostě jejich vlastnost. Pokud pak začnete takové světlo používat, aniž by jste kondenzátory nejprve zformátovaly, tak dochází vlivem velkého odporu k jejich nadměrnému zahřívání a tím i poškození (zpravidla nevratnému) - kondenzátor se začíná nafukovat a pak už nefunguje správně, jak by měl a rychleji se přehřívá - světlo pak hlásí přehřátí stále častěji a nakonec je potřeba kondenzátory na vstupu vyměnit, což sice není velký problém, ale je to zbytečné protože se tomu správně prováděným formátováním dá bez problémů předejít.

Přesný postup formátování:
 Zapnout zábleskové světlo (pilotní žárovku při celém procesu formátování není potřeba zapínat) , nastavit minimální výkon a nechat 20-30 minut běžet při minimálním výkonu -nebleskat!  - pak přidat o jedno celé slonové číslo (z 1/32 na 1/16 = 1 clonové číslo atd...) a nechat 15-20 minut nastavené na tomto výkomu - nebleskat ! - pak přidat o další celé číslo - dokud nedojdete na nejvyšší číslo, zde nechte světlo minimálně 30 minut na plném výkonu- stále nebleskat!   - Teprve po uplynutí minimálně 30-ti minut na maximálním výkonu můžete se světlem začít bleskat.

Další články

Další články
Like Líbí se: 1 + | Comments Komentáře: 4 | Views Zobrazení: 6644

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit
Petr Kuchař
2014-12-28 12:39:12
Pokud jsou záblesková světla v provozu průběžně, tak není potřeba provádět formátování. Kondenzátory samovolně degenerují jen v případě, že jsou delší dobu bez proudu. Většina výrobců uvádí nutnost formátování, pokud jsou kondenzátory bez proudu přes měsíc
Miroslav Kárník
2014-12-27 16:29:51
Mám 3x DIGITAL MASTER DM-250, fotím s nimi tak cca 3-4 měsíčně, ale nikdy na plný výkon, max. tak na 1/2, jak často provádět formátování?
Petr Kuchař
2014-12-25 00:45:01
Pokud se při vypnutí a opětovném zapnutí nezmění nastavení intenzity, tak v podstatě úplně stejně, jen je potřeba se obrnit trpělivostí :) časy se případně nechají trochu zkrátit např. na 15 a 10 min ..... případně 10 a 5 min ... ovšem, čím déle, tím lépe
Majster teraznie
2014-12-24 23:43:25
dobrý deň, a ako tento postup aplikovať pri generátoroch, ktoré sa po 2 minútach automaticky vypínajú
Úpravy fotografií
Color portrait
2 1 515519 Jiří Duchek
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty