"V Česku je víc techniků a inženýrů než inspirativních fotografů a rádců," říká Michal ze Striking Pictures

autor

Karolína Herzogová

Michal ze Striking Pictures je úspěšný fotograf, který začínal mezi sportovci. Věnoval se jak fotografování atletů, tak fighterů, ale zdaleka se neomezuje pouze na tento segment. Nyní fotografuje portréty, eventy, ale nebojí se ani ateliérového fotografování. V následujících řádcích poodhalí tajemství svých fotografií.

Pro začátek prosím o představení Vaší tvorby - co všechno děláte v souvislosti s fotografií?

Tak úvodem zdravím všechny příznivce hezké fotografie. :D A dobrá otázka, protože pod pojem "fotograf" se dá skrýt nespočet dalších dílčích činností… ať už produkce, postprodukce, art direction, tak styling, lokace a s tím spojený i další nezbytný marketing a promo… opravdu záleží na komplexnosti - jestli si vše řeším sám nebo oslovím další zkušené a talentované lidi ke spolupráci. Nicméně jakmile je už fotka ve foťáku, mám celý proces raději sám pod kontrolou až po finální výstup.


 

A jaká byla vůbec vaše cesta k fotografování?

Kdo mně zná nebo sleduje moje tvorbu, tak ví že se převážně věnuji fotografování sportovců (fighterů, atletů,...) když se naskytne prostor tak si střihnu s radostí nafotit i ňákej ten portrét nebo event. A každý fotí nebo začíná fotit to, co mu je nejbližší. U mě byl prvotní podnět následující - lidi kolem z gymu, z různých sportovních akcí atd. A vše je o kontaktech, takže pro začátek to bylo pár mých nejbližších kamarádů, a pak už to jede tak nějak samo - s kvalitou, s úrovní postprodukce a s nápady. :)

 

S jakým vybavením momentálně fotografujete?

Pro začátek to byl Nikon 750. Doteď na něj s láskou vzpomínám, ale pak Sony vyhodilo bomby v podobě Alpha serie a bylo rozhodnuto. I vzhledem k tomu že okrajově natáčím i promo (fotoaparáty Sony jsou proslulé perfektním zpracováním videa i širokým výběrem vhodných objektivů, proto je s oblibou používají jak fotografové, tak kameramani, a to jak pro amatérské, tak profesionální úrovni, pozn. red.). Takže v současné době mi říká pane A7r3, a k ní skla dle potřeby, nedám dopustit na 35mm Zeisse, portréni 85mm Batise, a univerzál 24-70 GM, a pak cokoliv dle zakázky a dostupnosti v rentalu. Podle novinek si testuji i Tamrony a Sigmy jeden nikdy neví, každá značka ma svého koně. :)
 

Co se týká studiového vybavení, používáte Photon Europe - jaké spatřujete ve vybavení této značky výhody a co všechno vlastníte, případně co byste si chtěl do budoucna pořídit a proč?

Tak základem v ateliéru jsou studiová světla, tam je to pár kousků DPEII 600Ws. Za mě maximální spokojenost, jednoduchý na ovládaní, rychlý dobíjení i barevná stálost. A 600Ws mi skvěle postačí i na akčnější způsob focení, což rozhodně sportovci jsou. :) Dále je skvělá možnost si zapůjčit do exterérů. Sahám po bateriovém záblesku HD-610 s TTL/HSS s výkonem 600Ws. Rychlejší a příjemnějši start focení snad ani není možný. :) Na začátku jsem měl obavy, ale jedna baterie pro záblesková světla na jedno nabití vydrží úplně bez problémů i náročnější focení a podmínky. Dále používám celou řadu příslušenství pro záblesková světla, jako jsou softboxy a reflektory, voštiny...  a další vychytávky pro úpravu charakteru světla. Jak se říká těch není nikdy dost. :)

 

Máte nějakou nejoblíbenější fotografii, ať už svojí, nebo cizí?

U mě je pokaždé ta poslední nejoblíbenejší. Když bych mluvil o ateliéru, tak vím, co je za ní práce, a když se povede něco na eventu nebo v exteriéru, tak samozějmě je fajn vidět jak to lidé sdílí po internetu, a nejen v úzké komunitě sportovců. Tam je to o správně zvolené technice a o štěstí. Ve zlomku vteřiny můžete mít skvělou fotku, jen mít ve správnou sekundu oko na hledáčku. :)

 

Inspirujete se od dalších fotografů nebo jdete svojí cestou?

Tak nebudu říkat, že to nedělá nikdo, jak už v komerční nebo ve volné tvorbě. Každý, kdo se snaží něco tvořit, tak už při nasávaní myšlenek je tak ovlivněn okolím, tím kde se pohybuje, městem, přírodou, ani o tom nemusí vědět a hned se dá výsledek k někomu přirovnat. Ale v ČR těch lidí moc není, tady mám pocit, že je spíš více techniků a inženýrů než opravdových rádcu a ,,posouvačů,, vpřed. Ja se spíš u nápadů snažím pořešit světlo a kvalitní postprodukci než se trefovat do někoho stylů. Ale taky komunikuju skrze sociální sítě s pro mě špičkami v daném tématu, takže si pro rady (a není jich málo :D)  chodím za nimi.

Jakých cílů byste chtěl ještě ve světě fotografie dokázat?

Tak člověk je soutěživý typ, určitě si chci popřihlašovat své věci do soutěží, ale v podstatě dnes je to spíš otázka vlastního proma a marketingu. Kolik lidi se o vás dozví, a co z toho se dá protavit i na komerční aktivitu. A teď v době koronové to je i o tom, aby se vůbec něco dělo, a bylo co a koho fotit, takže cíle jsou, ale holt musí se adaptovat situaci.

V současné době je trendy fotografování na mobil, a to nejen pro soukromé účely, ale i v rámci placených zakázek - jak se k tomu stavíte vy?

Mít realitní kancelář, určite bych v tom byl víc zavrtanej, protože to je podle mě segment, kde to najde dokonalé využití. Jinak to mám rozdělený, takový mobil co bych vzal sebou na komerční zakázku se ještě nevyrobil.
 

Co byste doporučil začínajícím fotografům?

No asi jako všem co chtějí s něčím začít a někam se posunout…fotit, cokoliv kohokoliv kdekoliv na cokoliv a časem každý přijde co mu sedí nejvíc. Jak říkam hra je hra, kolik do ní vložíte tolik se vám vrátí. Focení není jen o tom najít hezkou holku a vyfotit jí zadek…někdy jsou to i hodiny a hodiny u počítače, nad svou prací nebo nad nekonečnými tutoriály a řešení problemů.

Další články

Další články
Like Líbí se: 0 | Comments Komentáře: 0 | Views Zobrazení: 9369

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit

Žádné komentáře...

Úpravy fotografií
Color portrait
2 1 465906 Jiří Duchek
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty