"Pořízení záblesku změnilo moje vnímání světla," pokračuje v rozhovoru Ondra Budka

autor

Karolína Herzogová

Pokračování rozhovoru s úspěšným fotografem Ondřejem Budkou.

Naposled jste zmiňoval světla a jejich důležitost při focení. Jaký posun pro Vás pořízení prvního záblesku znamenal?

A co pro mě znamenalo pořízení prvního studiového záblesku? Obrovský posun v mém focení. Pořízením prvního záblesku a focení v ateliéru mi úplně změnilo pohled na vnímání světla. Začal jsem světlo více vnímat všude kolem sebe, jak se chová, jak kreslí. Naučil jsem se techniky svícení, které se dají aplikovat i u focení mimo ateliér. Mnohem více teď vnímám světlo i venku.

Jaká je podle Vás nejdůležitější vlastnost fotografa a proč?

Je to práce s lidmi (alespoň v mém případě), jako fotograf musím být tak trochu psycholog. Mít empatii, umět se vcítit do lidí, naladit se na jejich vlnu. Pak se dá dosáhnout nejlepších výsledků. Lidé při focení se musí cítit uvolněně a v pohodě.

Vnímáte vzhledem k Vašemu povolání koronavirovou krizi jako příležitost nebo pohromu? K čemu jste nabytý čas využil?

Pro fotografy je to určitě velký problém, ze dne na den se všem zrušila dohodnutá focení na několik měsíců dopředu. Naštěstí už se začíná vše vracet do normálu. Já osobně jsem volný čas využil k předělání svých webových stránek, už jsem to dlouho odkládal. Udělal jsem si pořádek v našich rodinných fotkách (staré známé přísloví – kovářova kobyla…). A také jsem trávil více času se svou rodinou a relaxoval. Brzy začne svatební sezóna, tak se odpočinek v podstatě i hodil.

Kdo je Vaším fotografickým vzorem a proč? Máte nějakou oblíbenou fotografii, od kohokoliv?

Těch vzorů, co sleduji je více, vesměs se ale jedná o zahraniční fotografy. Nejvíce fotografů sleduji z Ruska. Jejich rodinné (a nejen rodinné) fotografie patří dle mě k těm nejlepším na světě. Na východě prostě mají pro dobrou fotku asi lepší cit. Dále sleduji i fotografy studiové. Obzvlášť se mi líbí tvorba od fotografa Johna Gresse, jeho svícení portrétů je dokonalé. Z našich fotografů sleduji spíše fotografy zaměřující se na svatební fotku. Hodně se mi líbí například styl Michala Szydlowskiho.

A máte nějakou svoji oblíbenou fotografii? A proč právě onu?

Svou oblíbenou, vyloženě oblíbenou, fotografii asi nemám. Já jsem totiž dost na své fotografie kritický. Možná až přehnaně a také věčně nespokojený :-D Na každé fotce pak vidím, že tady to šlo ještě zlepšit a támhleto jsem mohl udělat líp. Určitě by se ale nějaké více oblíbené fotografie (hlavně tedy z oblasti studiových portrétů) našly.

Co by podle Vás nemělo chybět v brašně nebo v batohu každého začínajícího fotografa?

Řekl bych, že fotoaparát :-D Ono totiž u začínajícího fotografa ani tak není důležitá technika (mít plno objektivů, blesků, odrazných desek apod.). Mnohem důležitější je mít batoh s fotoaparátem stále u sebe a fotit. Naučit se s ním pracovat. Naučit se vnímat svět skrz fotoaparát. Neméně důležité, a hlavně v začátcích, je i mít jistou dávku sebekritiky a tou se posouvat dál. Najít si své oblíbené fotografy a sledovat, jak fotí, učit se z jejich fotek. Vyzkoušet si klidně i nějaké jejich nápady a vložit do toho něco svého a formovat si svůj rukopis.

Co na své práci milujete a co naopak nemáte rád na práci fotografa, pokud něco takového je?

Líbí se mi ten pocit, když odcházím z focení a vím, že se mi focení povedlo, že jsem měl nějakou představu a ta se nám povedla zrealizovat. Přijedu domů a fotky musím hned stáhnout do počítače a ještě „za tepla“ se na ně podívat. A jestli je něco, co na práci fotografa nemám rád? Jak jsem již říkal, je to práce s lidmi, občas je to náročné. Naštěstí mám asi kliku na klienty a takových případů bych mohl spočítat na prstech jedné ruky.

Další články

Další články
Like Líbí se: 0 | Comments Komentáře: 0 | Views Zobrazení: 13277

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit

Žádné komentáře...

Úpravy fotografií
T.H.
4 0 510757 Rony Rajt
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty