"Hlavní roli hraje rychlost zpracování," říká Matěj Škraňka z Fotokoutek.FUN.

autor

Karolína Herzogová

Dnešní rozhovor bude z trochu jiného soudku, povídat si budeme totiž o čím dál populárnějších fotokioscích, fotobudkách nebo fotokoutcích, chcete-li. Rozhovor jsme udělali s provozovatelem Fotokoutek.FUN, Matějem Škraňkou.

Na záčátek bych se vás ráda zeptala, kdo je vlastně Fotokoutek.FUN a jak fungujete?

Fotokoutek.FUN je původem z královéhradeckého regionu. Jezdíme na svatby, firemní večírky a maturitní plesy. Jezdíme po celé České republice, vždy záleží na tom, jestli si nás klient objedná či ne a kam nás s naším fotokoutkem pozve. Zavítali jsme například i do vzdáleného Varnsdorfu.

Co fotokoutku samotnému předcházelo? Začínal jste jako fotograf vy sám?

Než jsme zrealizovali FOTOKOUTEK, tak jsme fungovali jako svatební a eventoví fotografové. Vlastně fungujeme stále pod AZ-fotosluzby.eu.

Jak jste vlastně na nápad fotokoutku přišli? A co vás odlišuje od ostatních?

Fotografujeme svatby i maturitní plesy a u konkurence jsme viděli, že je o fotokoutky, především na plesech, stále větší zájem. Tak jsme se rozhodli, že do toho taky půjdeme a neskutečně nás to baví. Ale nebylo to tak jednoduché. Od začátku provozu až do dnešní doby jsme uskutečnili mnoho inovací ke spokojenosti klienta. Nejsme žádní nováčci.

Fotokoutek s klasickým fotografem provozujeme už od roku 2016. Naši specializací je focení se zeleným klíčovacím plátnem. To znamená, že jsme schopni zaměnit pozadí třeba za Mars či pláž apod. Máme však i robotizovaný systém, který společnost zná pod slovy fotobedna, fotobudka, fotokiosek.

 

 

Mohli bychom se tedy zastavit u Vámi zmíněného zeleného pozadí? Hodně se debatuje o používání klíčovací modré, v čem jsou její výhody/nevýhody oproti zelenému klíčování? Mnohdy i slyšíme, že při klíčování na zelené mají lidé „zelený“ nádech. Jak proti tomu bojujete vy?

O možnosti klíčování na modrou barvu samozřejmě víme, touto cestou jsme se však nerozhodli jít z praktického důvodu. Modrá barva je v oblečení oblíbená – košile, saka hlavně džíny. Takže používáme zelenou. Nádech zelené barvy tam sice je, to je pravda, ovšem software, který používáme, má filtry na eliminaci tohoto jevu. Je třeba si však uvědomit, že jsme fotokoutek a ne žádný filmový ateliér. U nás hraje hlavní roli rychlost zpracování.  Z našich zkušeností víme, že záleží na vzdálenosti objektu od plátna.

Abychom se podívali na technickou stránku věci, jak to celé funguje? A jakou techniku používáte?

Pokud vezmu fotokoutek s klasickým fotografem, je jeho fungování docela prosté. Fotograf fotí lidi před stálým plátnem nebo vytvořenou scenérií. Fotky se následně přenáší do počítače, kde se v porgramu rychle upraví. Klient vše sleduje a rozhoduje, kolik fotek si nechá vytisknout. Nyní přichází na řadu tiskárna. Žádná laserová či inkoustová. Používáme vysoce kvalitní fotostudiové tiskárny DNP a Mitsubischi.

Zaručujeme vám, že se vám fotka bude líbit. Používáme kvalitní techniku zábleskových světel včetně oktagonového softboxu od Photon Europe a samozřejmě digitální zrcadlovku Nikon. Bez toho by to prostě nešlo.

Jaká záblesková světla používáte a v čem spatřujete jejich největší výhodu?

Při focení ve fotokoutku používáme zábleskové světlo Photon Europe DM2-200 (nyní je v prodeji 2. generace světel Digital Master - zábleskové světlo DM-6 a studiový záblesk DM-4) spolu s oktagonovým softboxem pro změkčení stínů. Z počátku jsem si nebyl jistý, jestli ten nejlevnější model bude výkonem dostačovat pro focení ve fotokoutku. Ukázalo se, že výkon je dostatečný. Běžně používáme tak polovinu výkonu světel.  Skvělé je, že lze výkon nastavovat plynule od 1,0 až po 7,0 po krocích 0,1.

Velkou výhodou je možnost uchycení i klasického deštníku a jeho rychlé aretace. Stejně tak je super konektor pro přívod do sítě. Dříve jsme používali světla Linkstar a zde to mají napevno přidělané do světla a časem se nám ten kabel utrhl.  Jediné co bych mohl záblesku vytknout je nastavování výkonu pomocí tlačítek, je to docela nepohodlné a osobně mi mnohem vyhovuje ovládání pomocí otočného voliče, jako v případě vyšších modelů Photon Europe záblesků.

Jaká je doposud nejzajímavější/nejspeciálnější akce, které jste se kdy účastnili?

To je těžké říci. Každá akce je něčím ojedinělá a zvláštní. Zajímavé jsou maturitní plesy, kde se s fotokoutekm vždy rádi přizpůsobíme požadavkům, ať už na kolorizaci plesu či tématiku. Za nejzajímavější akci, na které jsme byli už po dvakrát, považujeme elektroswingový ples ve Vonwillerově továrně v Žamberku. Tam je prostě parádní atmosféra, skvělá živá muzika a každý je tam dobově ustrojen.

V čem spatřujete největší výhody fotokoutku a naopak největší nevýhody?

Není třeba tajit, že jsme fotobudku původně z principu odmítali. Důvod byl prostý: fotobudka je automatizovaná, a kvůli tomu odpadá práce fotografa, která může do jisté míry výslednou fotografii ovlivnit. Třeba si urovnat lidi tak, aby fotka byla jednoduše perfektní.

Největší přednost fotobudky shledáváme právě v její rychlosti. Celý proces je opravdu rychlý - zprocesování od vyfocení až po vytištění fotografie zabere jen chviličku. Za přednost považujeme i zpětný monitor, na kterém se můžete vidět ještě před tím, než vás fotobudka vyfotí a můžete tak ovlivnit, jak budete na fotce vypadat. Nevýhody to pro nás rozhodně nemá, protože tu práci milujeme. Ať už si klient vybere fotokoutek nebo fotokiosek, foky budou super.

Plánujete do budoucna nějaký upgrade?

Ano, plánujeme fotokoutek posunout na novou úroveň. Bohužel je to zatím tajemství a tak Vám víc prozradit nemůžu, ale určitě sledujte náš Instagram @fotokoutekfun, kde se to dozvíte. Mohu jen říci, že to bude velké a v Čechách to bude novinka! Budeme moci přijet na různé vernisáže a zaujmeme i na svatbách.

Další články

Další články
Like Líbí se: 0 | Comments Komentáře: 0 | Views Zobrazení: 138659

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit

Žádné komentáře...

Úpravy fotografií
Game of phones plagát
8 6 508196 Samuel Briškár
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty