Fotografování jídla ve Srubu

autor

Petr Kuchař

Nedávno byl zde na photoneurope.cz publikován můj článek o fotografování v restauraci Podkozí nedaleko Berouna. V tom jsem Vám popsala především focení v interiéru a exteriéru Srubu samotného, přičemž v nynějším článku bych ráda navázala s fotografováním jídla. Šikovní kuchaři totiž připravili jak nabídku těch nejfotogeničtějších hlavních jídel, tak i firemní/svatební raut, které na objednání pořádají.

Na co nezapomenout při focení pokrmů

Lhala bych, kdybych řekla, že jsem ve světě fotografování jídla nováčkem. Strašákem pro mě byl spíš interiér, ve kterém jsem udělala více snímků ze stativu se stejnou kompozicí, ale jinačím svícením, a následně je skládala do jedné fotky v Photoshopu. Ale co se fotografování jídla v prostředí Srubu týká, bylo především pořizování pozadí a dekorací velmi nenáročné, a to vzhledem k tomu, že jsme fotili ve velmi přírodním, voňavém a dřevěném prostředí.

Jediné dekorace, pro které jsme se museli vypravit, byly modré kameninové talíře a misky na raut (Jysk) a kytička levandule. Při dekorování nám skvěle posloužily dřevěné skrojky z kmenů, které doporučuji všem, co se chystají fotit v přírodním stylu.

Pozadí. Odpadlo pořizování papíru (jako pozadí skvěle posloužily nádherné půlkmeny, jimiž je obložený celý interiér) i flatlayů - oboustranné fotopozadí ošetřené laminací v sympatickém, velmi skladném rozměru zhruba 60*90cm. Obvykle na nich fotím produktové fotky. V dřevěném nebo mramorovém dekoru se perfektně hodí i pod talíře s jídlem.

Určitě jste zvědaví na fotovýbavu, kterou jsem si s sebou přinesla. Základ tvořil fotoaparát Canon 5D Mark III, pevné sklo 50mm f/1.8 od Canonu, dále širokoúhlý objektiv Sigma 18-35mm f/1.8. Bateriové světlo jsem používala pouze jedno, v kombinaci s odraznou deskou, jednalo se o bateriové zábleskové světlo HD-610. Na něj jsem nasadila atypický softbox, tzv. balloon difuzér v průměru 65cm. Pro příště bych sáhla po průměru 80cm, který Photon Europe také nabízí, a to především z toho důvodu, že raut se k večeru vyšplhal do obludných rozměrů. Světlo by větší softbox bez problému utáhnul. Střílela jsem do stropu, který byl ve Srubu velmi nízko a na dosvětlování použila již zmiňovanou odraznou desku v rozměru 90*122cm.

Setup při focení jídla

Setup při fotografování jednotlivých jídel pro restauraci (ukázkový snímek vidíte níže), probíhalo tak, že světlo s balloon difuzérem bylo umístěno nalevo, přičemž napravo jsem si pomohla odraznou deskou. Světlo bylo namířeno do stropu, o který se odrazilo zpět na pokrm, jelikož majitel kladl v tomto případě opravdu velký důraz na přirozenost. A opravdu - přeumělkovaná a “přesvětlená” fotografie by dřevěnému srubu s kůžemi a parohami na stěnách opravdu neslušela. Pokud bych měla zvolit znovu, sáhla bych místo 65cm balónu docela ráda po průměru balloon difuzéru 80cm, jelikož postupem večera se raut natolik rozrostl, že by mu větší průměr slušel víc.

Jídlo, jídlo a zase jídlo

Největší důraz z celého dne byl kladen na fotografování rautu. Nejprve proběhlo fotografování samostatných jídel, které jsem popsala výše, následovala fotografování rautu. To proběhlo opět odrazem od strop s použitím HD-610 a balón difuzérem a s pomocí odrazné desky.

S výsledkem fotografování jsem byla spokojená já i zákazník, a to na nejvyšší možnou míru. Záblesková světla od Photon Europe splnila očekávání, přestála teplotní rozdíly a výkyvy, radiový odpalovač šlapal celý den na jedny baterie a to samé mohu vesele říct i o bateriích ve studiových světlech, které perfektně zvládly cca 7 hodin intenzivního fotografování na jeden zátah!

Další články

Další články
Like Líbí se: 0 | Comments Komentáře: 0 | Views Zobrazení: 48797

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit

Žádné komentáře...

Úpravy fotografií
malý model
3 0 511669 Lukáš Pávek
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty