Martin Šebesta: "Fotograf nesmí být líný!"

autor

Karolína Herzogová

Martin Šebesta je v českých vodách nesčetněkrát skloňované jméno. Fotí především krásné ženy, a to jak do českého, tak do slovenského, ale i chorvatského Playboye. Spolupracuje s módními značkami, jako je Poner nebo Tereza Sabáčková a samozřejmě je jedním z předních fotografů České Miss. O jeho tvorbě se dozvíte více v následujících řádcích.

Kdybyste měl sám popsat svoji dosavadní práci – co fotí Martin Šebesta?

Fotím - především lidi a nejvíc ženy - modelky i nemodleny, sexy, módní i pracovní business fotky. Také fashion produktovou fotografii. No a potom sexy fotografie na kalendáře pro velká vydavatelství.

Jak dlouho je to od doby, co jste vzal naposled do ruky fotoaparát? A fotíte dnes stále pro radost, pro obživu, anebo oboje?

Fotím pro radost i obživu, naposled tuším v pátek minulý týden a poprvé (zrcadlovku) někdy v roce 2011.

Můžete jmenovat svůj dosavadně největší úspěch?

Těžko definovat, s profesním vývojem se mění žebříčky hodnot a cíle, a tím i měřítka úspěšnosti... Každopádně si vážím spolupráce s některými významnými návrháři (Poner, Zuzka Lesák-Černá,..), spolupráce s vydavatelstvími na setech kalendářů a rozhodně také možnosti fotit a spolupracovat s některými známými osobnostmi - Andreou Verešovou, Andreou Pomeje a focení s paní Blankou Matragi. A určitě nesmím zapomenout na časopis Playboy, to je moje srdcovka. :-)

Na jakých projektech aktuálně děláte?

Dokončuji sety kalendářů, nějaké reklamní kampaně (např. na parfémy Gitano) atd. Právě při interiérovém focení pro kalendáře jsem rád a s chutí využil vaše světla a doplňky - především trvalé studiové LED světlo LED2000B  a to jednak jako přímé světlo tak i s difuzérem pro zjemnění podání.

Mohl byste pro představu detailněji rozvést použití stříbrné LEDky a difuzéru? Který jste použil?

U trvalého LED světla LED2000B mne příjemné překvapila jak jeho svítivost tak i snadná manipulace, skladnost a v neposlední řadě barevné stálost a snadné donastavení. Super bonusem jsou i přídavné filtry.

Z difuzérů jsem používal balloon sofbox, se kterým byla super práce. Jde o střední balónový difuzér ve velikosti 65cm - výsledkem jeho užití je krásné měkké až filmové světlo - ideální na tento typ glamour fotografií. Do interiérů perfektně sedne.

Ale na druhou stranu samozřejmě s oblibou používám i záblesková světla, nejen ta trvalá, a to především na fashion fotografie. Tam zase využívám jedno z úžasných příslušenství pro světla od značky Photon Europe - bílý, a zejména pak stříbrný deštník, tzv. BIG DEEP UMBRELLY - jedná o velký deštník o průměru 185cm, ten dělá úžasné světlo.

Co musí mít dobrý fotograf?

Především asi pokoru, potom nemalou porci kreativity a ochoty zkoušet stále nové věci. A také - časem - schopnost “vidět světlo”.

Vaše motto je „Miluji ženskou krásu a dokážu ji zachytit.“ Muže tedy nikdy nefotíte?

No - motto vymyslel kdysi kamarád z jednoho internetového média, já bych si ho dnes dovolil poupravit na “... a snažím se ji zachytit”. Fotím samozřejmě i muže - různé business portréty atd. a případně i reportážní foto, ale ženy mi jdou líp. :-)

Co nesmí chybět ve vaší brašně kromě fotoaparátu?

No, nevím jak kolegové - já tam mám docela často celkem obskurní věci pro fotografa netypické, jako je skřipec do vlasů a nebo zapomenuté kousky dámského oblečení. :-))

Jaký kus techniky rozhodně musí zakoupit jakýkoliv začátečník, který se chce víc posunout v osvětlovací technice?

Doporučuji dobré měkké i záblaskové svícení, a zkoušet co se kdy hodí lépe. Fotograf v první řadě nesmí být líný.

Jaká je vaše nejoblíbenějšího fotografie?

To se měni, vždy nějaká novinka je ta nej a to proto, že se i posouvá moje vnímání jak je potřeba správně fotky upravit.. a tak na těch starších vidím víc chyb.

Jaké jsou plány do budoucna?

Fotit…fotit.. a - asi fotit.

Další články

Další články
Like Líbí se: 4 + | Comments Komentáře: 0 | Views Zobrazení: 61515

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit

Žádné komentáře...

Úpravy fotografií
malý model
3 0 511672 Lukáš Pávek
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty