Jak jsem vybírala první záblesky

autor

Jana Holá

Před časem jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a protože focení mne vždycky zajímalo, našla jsem si konečně čas se mu věnovat. Záměrně jsem si zakázala většinu knih „jak na to“ a rozhodla se zkoušet na vlastní pěst.

Zprvu venku, na procházkách s kočárkem jsem v parcích fotila co mne napadlo. Zvolila jsem Canon EOS 1200D, přiznám se, že hlavně kvůli ceně. Vždyť přeci, fotografa nedělá jen ta nejdražší technika. Díky sociálním sítím se mezi známými rychle rozkřiklo, že fotím, a kamarádky začaly žadonit po fotkách svých dětí. V létě se to fotilo jedna báseň, sluníčko dělá divy, ale ne vždy mu člověk poručí. Proto jsem mrkla na nějaká diskuzní fóra a pořídila si první systémový blesk. Myslela jsem si, že tím mám vyřešené i focení uvnitř když léto skočilo. Přestože jsem však vyzkoušela různé modifikátory jako snooty či softboxy určené k systémovým bleskům, nebyla jsem úplně spokojena s charakterem světla. Světlo na fotografiích bylo nepřirozené, tvrdé a jakoby ploché. Kvalita mých fotografií poklesla, oproti létu jsem si zkazila pověst. Navíc se blesk pomalu dobíjel takže jsem mnohdy zameškala vhodnou momentku.

Kamarád fotograf mi tehdy poradil se „plácnout přes kapsu“ a vybavit si malý domácí ateliér. Když už chci prý něco dělat, tak ať to dělám pořádně tak jak se patří. On sám používal světla PHOTON EUROPE DPL a když mi sdělil částku, kterou za svůj ateliér zaplatil, trochu jsem se orosila. Vždyť já si za focení účtuji maximálně kafíčko a dortík, profi vybavení je nad moje možnosti. Odkázal mne však na cenově přívětivější variantu, sestavu světel PHOTON EUROPE DM2. Na prodejně jsem byla příjemně překvapena, i když jsem přišla jako úplný laik, pomohli mi poskládat sestavu na míru podle mého očekávání. A ještě mi oproti původnímu plánu ušetřili nějakou tu kačku, takže mi zbylo i na nový objektiv, který jsem si vyhlédla jinde. Nakonec mě celá sestava k mému překvapení stála jen o něco málo víc, než systémový blesk. Škoda, že jsem to nevěděla dřív.

Světla jsou velice snadno ovladatelná, nakupovala jsem se strachem, že se budu několik dnů učit jenom ovládání, pět tlačítek a těch pár funkcí zvládně však opravdu každý. V sestavě mám difuzní deštník pro výraznější změkčení světla, hodí se ve chvílích, kdy fotím děti v pohybu, a softbox na portréty, který k mé velké radosti odstranil rušivé stíny na pozadí. Celá fotografie najednou působila plastičtěji a mnohem jemněji, nebyla tak „přepálená“ jako s mým systémovým bleskem. Navíc mi tak odpadla neustálá výměna baterek, i dobíjení záblesku je rychlejší než u malých blesků.

No zkrátka, dělala jsem srovnávací snímky se zábleskem a se systémovým bleskem a systémový blesk už visí na Aukru k prodeji. :) Jediné, z čeho jsem měla strach, byl nákup nových výbojek. Nejsou úplně nejlevnější a já, zvyklá na žárovky v koupelně jsem čekala, že ji budu kupovat jednou za půl roku do obou světel. Ale prodavačky mne uklidnily, že výbojky při správné manipulaci vydrží stejně dlouho jako světlo a musím říct, že téměř po roce zatím opravdu obě drží :)

Další články

Další články
Like Líbí se: 4 + | Comments Komentáře: 1 | Views Zobrazení: 35222

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit
Zuzka Brejlová
2016-07-01 13:19:37
Úplně se v tom vidím, když to čtu :-) Též mám ve svém domácím ateliérku záblesková světla Photon Europe DM2 a jsme s nimi spokojena. Na prodejně jsem sice nebyla, objednávala jsem si na dobírku. Doma jsem to měla rychle a dorazilo to v pořádku.
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty