3 základní věci, na které nesmíme zapomenout při použití zábleskových světel

autor

Petr Kuchař

Nedopadlo první fotografování se zábleskovými světly podle vašich představ? Nebo jen potřebujete získat větší jistotu, než půjdete fotit placenou zakázku pro klienta ... . V tom případě jsou pro vás určeny tyto řádky, podle kterých snadno můžete postupovat při začátcích používání záblesků.

1.Nastavení vyvážení bílé (WB, white balance), která určuje spektrum bílého světla – pokud ho nastavíte chybně, budou mít fotogafie nesprávnou barevnou (chromatickou) teplotu („potáhnou“ do červena, modra, fialova atd …).

- je důležité znát barevnou teplotu používaných zábleskových světel (nejčastěji to bývá 5200-5500°K).

- některé digitální zrcadlovky umožňují nastavit přímo hodnotu ve °K (kelvin) – v tom případě nastavíme hodnotu nejlépe uprostřed výše uvedeného rozmezí.

- některé DSLR nabízejí výběr symbolů – v tomto případě nejčastěji používáme symbol sluníčka, které odpovídá průměrné teplotě denního světla cca. 5500°K (obvyklé denní světlo 5000°K – jasné polední světlo 6000°K)

- symbol blesku odpovídá spíše systémovým bleskům, jejichž barevná teplota se většinou liší cca. o 500°K od zábleskových světel, tak totografie s tímto nastavením zpravidla nevychází tak dobře, jako při symbolu sluníčka.

- závěrem doporučuji vyzkoušet všechna tři výše uvedená nastavení a vybrat si z nich to, které nejlépe odpovídá vašemu citu pro barvy (předpokladem je zkalibrovaný monitor).

Výše uvedený popis platí při použití zábleskových světel v interiéru, kde jejich barevnou teplotu neovlivňují jiné světelné zdroje.

Venku v exteriéru je potřeba počítat s vlivem slunečního světla, které je zpravidla dostatečně intenzívní na to, aby barevnou teplotu ovlivnilo.

2.Správné nastavení času - zde je důležité vědět jaký nejkratší čas synchronizace zvládá váš odpalovač a jaký synchročas vašeho fotoaparátu.

- většina odpalovačů bez problémů zvládá 1/125-1/160s, některé novější typy (například TRS-V) 1/200s a vysokorychlostní odpalovače až 1/250s (ale to už nemusí zase zvládat některé starší typy světel).

- pozor TTL odpalovače s funkcí HSS problém neřeší, protože běžná záblesková světla HSS režim nemají. HSS režim, který umožňuje fotografování s krátkými časy až do 1/8000s mají pouze nejnovější typy PHOTON HD-600 a PHOTON MSN HSS (ovšem díky multi-záblesku /štěrbinová závěrka se přes čip posouvá po jednotlivých proužcích a na každý připadá jeden záblesk/ je potřeba počítat se značným snížením pracovního výkonu záblesku)

A co se stane, když nastavíte kratší čas, než je synchročas fotoaparátu? - Na fotce vznikne černý pruh (část fotky zastíněná 2.závěrkou v momentě záblesku výbojky zůstane neexponovaná – černá). Čím bude použitý čas kratší, tím širší bude černý pruh na fotografii. Viz. ilustrační foto.:

           

 


3.Nastavení clony: zde je potřeba si uvědomit, že na rozdíl od fotografování s denním světlem si můžeme diktovat jaká bude intenzita záblesku a clonu si tedy určíme podle svého záměru.

- zamyslíme se, zda chceme na fotografii použít neostrost - v tom případě volíme nízká clonová čísla, nebo zda potřebujeme extrémně pro-ostřenou fotografii – pak bychom použili clonu f 11 a více (za předpokladu, že máme kvalitní objektiv, který při vysokých clonách dobře kreslí)

- pokud nemáme na clonu žádné zvláštní požadavky, použijeme cca. clonu f8, při které většina objektivů pracuje optimálně.


Doufám, že tyto řádky někomu z vás pomohou a pokud máte nějaké dotazy na použití zábleskových světel, budu rád, když mi je napíšete do komentáře. Pokud půjde o zajímavé téma, mohu mu věnovat některý z dalších článků.

 


Další články

Další články
Like Líbí se: 2 + | Comments Komentáře: 0 | Views Zobrazení: 11335

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit

Žádné komentáře...

Úpravy fotografií
Business portret 1
3 0 388342 Robert piroska
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty