Dojmy z testování Photon Europe NEW HD-TTL-610 (Nová 610 vs. starší 600)

autor

Lukáš Oujeský

Už jednou jsme zde polemizoval nad použitím externích záblesků při sportovní fotografii a aktuálně jsem dostal možnost vyzkoušet žhavou novinku - NEW HD-TTL-610 Ten nabízí několik nových funkcí a já se o něm, po několika foceních, zkusím trochu rozepsat....

Už jednou jsme zde polemizoval nad použitím externích záblesků při sportovní fotografii (článek je zde: http://www.coollight.cz/clanky/178/). Tenkrát jsme jako nejlepší možnost zvolil bateriové záblesky s co největším výkonem v kombinaci s možností vysokorychlostní synchronizace (všeobecně známé pod zkratkou HSS). Konkrétním zástupcem téhle skupiny byl v mých příkladech Photon Europe STROBO HSS-V 600Ws, který mne i přes nějaké výhrady, bavil. Tento blesk má již nástupce s označení NEW HD-TTL-610. Ten nabízí několik nových funkcí a já se o něm, po několika foceních, zkusím trochu rozepsat.

Design

Světlo vypadá moderněji, ale upřímně když jsem jej viděl, tak jsem se dost zděsil, jelikož opticky vypadá mnohem větší, baterka přesahuje tělo blesku, zadní plastový držák také evidentně dost vyčnívá. Nicméně i přes tohle všechno se mi do batohu vlezou pořád dvě jednotky, úplně stejně jako u starého modelu u kterého jsem navíc musel odmontovávat  redukce na stativy. Takže neštěstí zažehnáno. Plastové madlo sice nepůsobí zrovna důvěryhodně, ale díky němu se blesk skvěle nosí jednou rukou a i když jsem k technice hrubější než jiní tak mi v ruce nikdy nezůstalo a dost jsem si ho oblíbil.

Dále je tu nová krytka výbojky - UV filtr. Baňka chránící výbojku, nic světoborného, nicméně jelikož jsem u starší varianty, kde není, byl vždycky dost nesvůj při nasazování modifikátorů světla do bajonetu, tak mi tahle drobnost přidává pohodu při manipulaci se světlem.

 

Funkčnost

Rozdílem na pomezí designu a funkčnosti je zadní strana blesku. Tady se objevili dvě věci. Velký display a kolečko pro nastavení výkonu. Funk
nost kolečka mne nejdříve vyděsila, protože přidávaný výkon po jedné desetině naskakoval opravdu pomalu. Potom mi bylo vysvětleno, že na kolečko stačí zmáčknout a výkon jede po celých číslech, takže pecka! Rychlé a efektivní. Sbohem tlačítka. Celkově je ovládání mnohem intuitivnější, zmizelo mačkání dvou tlačítek najednou. U verze na Nikon se HSS zapíná automaticky podle času závěrky na těle foťáku. Tlačítka jsou větší, prostě tohle se povedlo a posunulo se mílovými kroky správným směrem.


Další viditelná změna je baterie. Co se výdrže týče, tak by se papírově nic měnit nemělo. Reálně nevím, protože se mi ještě nikdy nepodařilo ani jednu variantu během denního focení vybít, i když je takřka výhradně používám na plný výkon. Dále je tu rychlost znovunabytí. Ta by se papírově měla zkrátit o sekundu na 2,5s. Reálně to opět posoudit nedokážu, protože na sekvenční snímání je to stále málo a při normálním focení mne ani starý blesk nijak nelimitoval. Přibyla zde světelná indikace nabytí. Podle mě super vychytávka. Jakmile máte více baterek, je geniální. Osobně ji ale používám i když je baterka v blesku. Připadne mi jednoduší baterku vytáhnout, zmáčknout tlačítko a kouknout co diody ukážou (stejný princip, který můžete znát ze starších MacBooků), než zapínat blesk a čekat než najede indikace na displayi. Taky přibyla možnost dokoupit baterii, která slouží jako adaptér pro napájení ze sítě (skladem by prý měla být od srpna). Což je super, protože když světlo netaháte jen po exteriérech, ale používáte ho i v atecu, tak si nemusíte ničit baterie.

 

Největším benefitem by zdě měla být TLL komunikace s tělem fotoaparátu. To bohužel nedokážu posoudit jelikož jsem zvyklý pracovat v manuálním módu. Je mi jasné, že toho TTL hodně umí, ale vyžaduje to praxi. Nechci se tvářit jako nějaký profesionál, který pohrdá automatickými funkcemi. Vždyť jeden z mých nejoblíbenějších fotografů Joe McNally napsal o využití TTL dvě knihy a dělá jedny z nejkrásnějších portrétů. Nicméně já přiznávám, že ho využívat neumím.

Do výbavy také přibyl Freez mode. Je to funkce, kterou jsem rozebíral v minulém článku. Jedná se o extrémně krátké hoření výbojky, díky čemuž se mrazí pohyb. Jasný. Ptáte se proč to, když můžeme synchronizovat až na 1/8000s. Tahle funkce se hodí v noci kdy potřebujete dlouhé časy, aby jste pochytali co nejvíce okolního světla.


TR-611/612

Opravdová pecka přichází podle mne v tomhle odpalovači. Aspoň pro mne. Jednak můžeme konečně nastavovat výkon na dálku na více světlech separátně. Což je to super pro lenochy, ale hlavně pokud třeba fotíte ze země někoho na střeše je to celkem nezbytnost. To ale není to proč mne tato kombinace tolik baví. Nejlepší je, že odpalovač funguje v kombinaci se systémovými blesky a to dokonce i v HSS!!! Najednou nám tedy většinou pro zvýšení mobility a snížení pořizovací ceny stačí jen HD610 jako hlavní světlo, 2x TR-612 (jeden jako odpalovač, jeden jako přijímač pro systémák, HD610 má přijímač vestavěný) a jeden systémák jako doplňkové světlo + slunce samozřejmě, protože díky HSS ho můžete v kombinaci s blesky nastavovat téměř stejně jednoduše jako další blesk. Jen si zde nejsem jistý kompatibilitou s jednotlivými modely Nikon blesku, protože osobně mám jen staré modely (nejnovější mám SB 900) a ten v tomto systému nefunguje. Nicméně například levný Caler 600N funguje skvěle. Ten už jsem také mockrát používal a recenzi můžete najít zde: http://www.coollight.cz/clanky/183/

 

kombinace caler 600n, tr-612 a HD610
Praktická ukázka využití tohodle komba. Diagram zde: http://www.coollight.cz/galerie-lighting-diagram/343/

Závěr

Asi bych měl teď na závěr udělat nějaký výčet plus a proti a říct jak si tato novina od zavedené značky Photon Europe celkově stojí. Jelikož ale vše popisuji čistě ze svého úhlu pohledu musím nechat závěr na každém zvlášť. Pro mě osobně je největší pecka možnost kombinace se systémákem a to vše ostatní je jen takový příjemný bonus zvyšující uživatelský komfort.

A na úplný záver ještě pár záběrů pořízených s tímto vybavením:


 

Další články

Další články
Like Líbí se: 2 + | Comments Komentáře: 0 | Views Zobrazení: 59949

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit

Žádné komentáře...

Úpravy fotografií
 GLOOMY J U L I E
5 5 250687 Patrick Hácha
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty