RECENCE - LED světlo PhotonEurope EF-60

autor

David Nogol

Půjčil jsem si na otestování trvalé LED světlo od Photon Europe. Sám s trvalými (často označovanými jako daylight) světly nemám žádné zkušenosti, ale LEDková varianta bez zářivek mě docela zaujala a chtěl jsem zjistit, jak je to s použitelností a hlavně výkonem ...

Autor: David Nogol

První co zaujme jsou rozměry, které jsou ve srovnání s klasickými studiovými záblesky dost příjemnější. Konkrétně má toto světlo LED EF-60 rozměry 165x155x190mm. Celé to váží 600g, což oceníte při častějším převážení. Maximální výkon udávaný výrobcem je  8500Lm (orientačně cca. podobný výkon jako 600W halogenová žárovka). Velkou výhodou je možnost výkon světla plynule regulovat otočným voličem na zadní straně světla. Na spodní části světla je i drážka pro připevnění studiového deštníku. Pokud budete chtít používat s tímto světlem softbox, můžete vybírat z těchto možností. Běžné softboxy pro studiové světla od PhotonEurope zde bohužel nasadit nejde.

2016-03-31-DSCF3122 2016-03-31-DSCF3121

Co je ale podle mě nejsilnější výhoda tohoto světla je možnost připojit do horní části baterii. Díky tomu získáte mobilní trvalý zdroj světla, který je navíc příjemně skladný. Baterie není součásti balení. Je doporučené použít baterie Sony NP-F. Délka výdrže pak bude záviset na kapacitě zvolené baterie a samozřejmě taky na tom, na jaký výkon budete světlo používat. (Kolegové mají zkušenosti až 2,5 hodiny při plném výkonu.) Pro napájení ze sítě je přibalen se světlem adaptér, viz foto níže.

2016-03-31-DSCF3127 2016-03-31-DSCF3124

Zajímal mě výkon světla v praxi. Samozřejmě že se takové světlo nevyrovná svým výkonem běžným studiovým nebo externím bleskům. Určitě můžete zapomenout že s tímto světlem „přebijete“ dostupné světlo v běžně nasvícené místnosti.

2016-03-29-DSCF3098

Zde je jedna ukázka světla nastaveném na plný výkon pořízená s těmito expozičními hodnotami: ISO 200, f/2,8, 1/160s, 56mm. Světlo bylo umístěno po mé levé straně, co nejblíže u modelky. Pro změkčení světla jsem použil 102cm průsvitný bílý deštník. Jak vidíte dle expozičních časů, tak už clona f/2,8 a minimální ISO (v případě mého fotoaparátu je ISO 200 nejmenší možná hodnota) vedou k časům jako 1/160s. Od tohoto světla tedy nečekejte focení na clony f8 a podobně. (Nicméně doplněním světla o reflektor se intenzita významně zvýší)

Využití je spíše při práci s plně otevřenými clonami, kdy chcete pracovat s hloubkou ostrosti a světlem si chcete focenou osobu (nebo objekt) jen přisvítit. V takových situacích je toto světlo vhodnější, než běžné studiové záblesky, které i na minimální výkon blýskají s takovou intenzitou, že musíte buď více přiclonit, nebo používat ND filtry na objektivu.

Protože s běžnými daylight světly se zářivkami nemám zkušenosti, nemohu to srovnávat. Osobně mi ale přijde praktičtější toto LEDkové světlo. Nemusíte řešit zářivky a navíc můžete využít napájení z akumulátoru a taky oceníte plynulé nastavování výkonu. U klasických žárovkových daylight světel se obvykle pro redukci výkonu jen vypínají jednotlivé žárovky.

Osobně zatím zůstanu u používání klasických externích blesků, které mi pro můj styl práce vyhovují více. Nicméně toto je určitě zajímavá alternativa a pokud bych se rozhodl pořídit nějaký trvalý zdroj světla, asi zvolím toto řešení.

Světlo EF-60 můžete zakoupit ZDE: také ve zvýhodněných sestavách, či setech.

Další články

Další články
Like Líbí se: 3 + | Comments Komentáře: 1 | Views Zobrazení: 13225

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit
drzoun
2017-06-12 05:57:58
Lehké, přenosné, praktické. Zakoupil jsem na základě recenzí a nemůžu si světlo vynachválit. Za tu cenu se na trhu opravdu nedá nic lepšího sehnat.
Úpravy fotografií
Temnější
1 4 251844 Jiří Kopinec
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty