RECENZE - Rotační štětec na čištění snímače a senzorová lupa v akci

autor

Kačka Bára

Čistění snímače fotoaparátu ve specializovaných obchodech není vždy nejlevnější záležitostí. Obzvlášť, když pravidelně fotografujete krajinu nebo wildlife. V takových případech se na snímač dostane smítko raz dva, vzhledem k prašnému prostředí. A proto jsem byla nadšená, když se mi to rukou dostaly štěteček s lupou a já měla možnost vyčistit si senzor sama.

Koncem měsíce května se mi do rukou dostaly dvě novinky ze světa Photon Europe. Jednalo se o  senzorovou lupu MQ-7X pro čištění snímačů DSLR spolu s rotačním štětcem MQ-MB 100. Poté, co jsem se překousala krkolomnými názvy a přiloženým návodem, vzala jsem svoji starou dobrou zrcadlovku Nikon D40x a s těžkým srdcem jsem se pustila do prvního experimentu, který spočíval ve vyčistění snímače svépomocí. Zde bych ráda podotkla, že mé staré dobré D40xce se čistění senzoru nedostalo již 2 roky (hluboký stud), během nichž jsem ji nedopřála odpočinku, a to zejména v českých luzích, hájích a lesích, které se přes všechnu krásnu nedají nazvat bezprašným prostředím. V následujících řádcích vám popíši své dojmy z průběhu celé této „operace“.

 

Čistění snímače fotoaparátu ve specializovaných obchodech není vždy nejlevnější záležitostí. Obzvlášť, když pravidelně fotografujete krajinu, wildlife, reportážní fotky nebo jakékoliv jiné téma, které spojuje jeden jmenovatel - příroda. Fotografování v přírodě je, alespoň co se senzoru týká, téměř vždy "špinavá práce". Smítko máme v takových situacích na snímači raz dva, vzhledem k již zmiňovanému prašnému prostředí. A proto jsem byla nadšená, když se mi to rukou dostaly štěteček s lupou a já měla možnost vyčistit si senzor sama - zlaté české (čínské) ručičky :)

 

 

Začněme lupou; ta usnadňuje vyhledat  prachové částice na senzoru. Součástí balení je i srozumitelný český návod. Sklíčko zajišťující 10x optické zvětšení je z obou stran chráněno fólií, kterou jsem před prvním použitím sloupla. Poté jsem z fotoaparátu sundala objektiv a sklopila zrcátko tak, aby bylo možné dostat se přímo k senzoru. Nezbývalo než posadit lupu na místo objektivu a zapnout světlo, které zajišťuje 6 světelných diod. Zkrátka starý dobrý Photon Europe a jeho kvalitní světélka, díky kterým jsem snímač dokonale viděla a všimla si tak i těch nejjemnějších smítek.

 

Teď přichází na řadu rotační štětec. Ten je opatřený plastovým ochranným krytem, aby nedošlo k zašpinění štětečku. Stačí odstranit tuto krytku - dávejte si dobrý pozor, abyste se nedotkly vláken štětečku a přepnout štěteček do polohy 1. V této poloze se štětec, poháněný rotačním motorkem, roztočí. Abyste vytvořili dostatek elektřiny, na kterou se poté nečistoty "nalepí". Nechte ho točit cca 5 sekund a zopakujte to zhruba třikrát. V této chvíli máme na štětci dostatek statické elektřiny. Následně přepneme štětec do polohy 2, kdy se rozsvítí 4 jasné LED diody. Nyní můžeme se štětečkem přímo do nitra fotoaparátu. V žádném případě nezapínejte rotaci vně fotoaparátu! Přibližte štěteček k snímači a jemně ho štětečkem přetřete. Poté již nezbývá nic než vyjmout šteteček z útrob fotoaparátu a znovu spoustit rotaci, abyste veškeré nečistoty z vlákem vypudili.

 

Abych pravdu řekla, zprvu jsem byla k tomuto čistícímu setu poněkud skeptická a balíček jsem si přebírala se vštěpenými slovy "senzor by měl obhospodařovat pouze odborník". Záhy mě však učarovala jednoduchost a především rychlost, s jakou samotné čistění probíhá. Věřte také, že pokud si dáte pozor na čistotu a bezprašnost okolního prostředí, není zde co pokazit. Naopak - jsem přesvědčená, že tento set od Photon Europe si vás zkrátka obmotá kolem prstu.

 

Celá procedura je kromě rychlosti a jednoduchosti také vcelku zábavná. :-) Můžete si být jisti, že poté, co si pod lupou naposledy prohlédnete blyštící se snímač, zalije vás vlna uspokojení a rázem se budete cítit jako se cítívali pralidé, když poprvé vykřesali ze dvou křemenů oheň, nebo když v jejich lovné jámě skončil po mnoha měsících hladovění mamut.

 

Zkrátka neocenitelný pocit z dobře vykonané práce.

Další články

Další články
Like Líbí se: 2 + | Comments Komentáře: 6 | Views Zobrazení: 8

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit
???
2017-09-26 00:34:58
No to snad ne. Lidi pozor, takhle se to nepoužívá, takhle si foťák opravdu zničíte. Používá se to jako jiné štětečky na senzor - normálně se štětečkem senzor opatrně setře, ale štěteček se samozřejmě nesmí točit, musí být vypnutý. Štětečkem setřete senzor
???
2017-04-08 09:53:22
2000 bez vyzkoušení bych nevyhodil.
Jan Holý
2017-01-10 12:05:26
Dotekem se čip nezničí, zničil by ho jen debil, co by ho začat tím rotačním štětcem, nebo čímkoliv jiným dřít :D
???
2017-01-09 22:13:06
Vypadá to skvěle: nejprve najdu nečistoty, a pak je naslepo odstraním. Jen se nesmím dotknout čipu, na který skoro nevidím. Ale i když se dotknu a čip zničím, nic se neděje. Žádný učený z nebe nespadl. Koupím si nový foťák, nebo nechám vyměnit čip a můžu v
Daniel Svatoš
2016-06-08 10:46:13
ta lupa vypadá dobře...za ozkoušení určitě stojí. No ale jestli nebyl 2 roky čištěný snímač, tak pochybuju (dost silně) že by stačil jen štěteček na čistění, který pouze rotuje a nedotkne se čipu, případně filtru nad čipem?
Jan Holý
2016-06-07 16:24:15
Tu lupu určitě musím vyzkoušet !
Úpravy fotografií
M A R K É T
4 1 229950 Patrick Hácha
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty