Kdy používat blesk

autor

Karolína Herzogová

Někteří fotografové nesmyslně bojují proti používání blesku a dalších světelných modifikátorů. Někdy proto, že to nevyhovuje jejím představám, ale většinou to je tak, že blesk neumí používat.

Někteří fotografové nesmyslně bojují proti používání blesku a dalších světelných modifikátorů. Někdy proto, že to nevyhovuje jejím představám, ale většinou to je tak, že blesk neumí používat. Nicméně ovládnutí blesku nám pomůže uskutečnit i náročnější vize ve zhoršených světelných podmínkách. Tento článek nebude popisovat úplné základy použití blesku, počítám s tím, že základní vztah mezi bleskem, ISO, rychlostí závěrky a clonou jste už zvládli.

 

1) Vevnitř

Taneční sály, kostely, svatby či firemní recepce

Pokud chce jeden pracovat jako profesionál, měl by být schopný stoprocentně využít jakéhokoliv osvětlení. Nejnovější zrcadlovky jsou dostatečně flexibilní, aby pořídili kvalitní fotografie i v horších světelných podmínkách, musíme však dělat kompromisy. Pokud bude úroveň světla příliš nízká, budete se potýkat s rozmazanými snímky (třes rukou, rozhýbání fotoaparátu), a proto budete muset zvýšit hodnotu ISO. Pokud ji zvýšíte příliš, výslední snímek bude znehodnocený šumem, špatnými barvami a velmi nízkým dynamickým rozsahem. Stručně řečeno: bude skýtat jen velmi málo možností pro následné zpracování. Proč tomu nezabránit a neušetřit dlouhé hodiny, které bychom jinak strávily post-procesem, s pomocí blesku? Můžete začít s jednodušším bleskem, který je namontovaný přímo na vašem fotoaparátu, anebo s externím bleskem, díky kterému dosáhnete mnoho vyváženější a dramatičtější fotografie.

Svatební sály, kostely, recepce a další jim podobné prostory jsou náchylné k nedostatku světla. Nám jde o to, abychom vytvořili primární zdroj světla, které je jasnější a příjemnější než přirozené okolní světlo. Obecně platí, že v kostelech je používání blesku zakázáno, alespoň během obřadu. Ale blesky a jiné světelné modifikátory můžete použít na jiných místech. Jaké tedy bude základní nastavení? Máte-li bílé stropy, které nejsou příliš vysoké, můžete na fotoaparát nasadit externí blesk a odrazit světlo od stropu či bílých stěn. Pokud jsou zdi a strop různobarevné, tuhle metodu bych rozhodně vynechala! Pamatujte, že světlo převezme barvu, takže pokud se odrazí od zelené zdi, budou všichni lidé i věci zelení. :)

 

 

Každý fotograf, který tráví post-procesem více či méně času, by měl mít odrazovou desku (která zabírá ve složeném stavu minimum prostoru). Pokud jste si ji náhodou zapomněli doma nebo ve studiu, noste raději stále v brašně nějaký skladný softbox, či difuzér. Namontujte si ho na blesk a voilà - rázem bude světlo mnohem lepší, než kdybyste blesk používali přímo.

Složitější nastavení začíná, když přesuneme světelný zdroj od fotoaparátu. Můžeme kolem objektu nastavit hned několik světel, které ho budou osvětlovat z více úhlů. Umístění jednoho blesku za objekt, tak, aby se vytvořilo protisvětlo nebo druhý, který se bude odrážet od foto-deštníku, můžou pomoci vytvořit úžasné snímky.

 

 

Vnitřní detaily

Pokud fotografujete akce, budou neopomenutelnou součástí vaší práce detaily. Během svatebního plánování máte příležitost potkat pekaře, květináře, svatebního plánovače a tak dále. Dobrý fotograf zachytí i takové detaily. Z hlediska osvětlení vám možná bude stačit trvalé osvětlení sálu, nicméně nezapomeňte na to, že fotografování statických objektů je něco úplně jiného než fotografování objektů, které se hýbou. Pokud se chcete vyhnout použití blesku, nezapomeňte ale na berličky v podobě stativu a pomalejší rychlost závěrky. Tyto dva elementy zajistí, že fotoaparát shromáždí dostatek světla a vyprodukuje ostrou a vyváženou fotografii.

Druhou věcí je, že tento proces je velmi zdlouhavý. Jediná věc, která tento proces urychlí, je externí osvětlení. Tak například malý blesk, který bude mít na sobě nasazený softbox, zafunguje skvěle. Samozřejmě, že se můžete pustit i do složitějších úkonů a umístit světelné zdroje na strany, abyste tak dosáhli vyváženějšího a profesionálnějšího vzhledu.

 

2) Venku

Záblesk, aneb když je objekt špatně osvětlen

Většina fotografů se při fotografování venku s bleskem neobtěžuje. Lhala bych, kdybych řekla, že nejsem jednou z nich. Miluji přirozené světlo a jsem přesvědčena, že není nic jednoduššího, než najít nádherné prostředí v krásných odstínech. Nemluvě o tom, že pozdní odpoledne nabízí naprosto fenomenální měkké světlo. Avšak s postupem dne světla ubývá, a vám nezbývá nic než použít alternativní světelný zdroj. Naučit se, jak v takové situaci se světlem zacházet, je extrémně důležité. Stejně jako ve fotografii působí neplechu přímé sluneční paprsky, jejich absence je stejně náročná.

 

Záblesk, aneb fotografování v protisvětle

Fotografováním objektů v protisvětle je můžete krásně separovat od pozadí a vnést do snímku větší hloubku. Nicméně pokud je objekt v opravdu silném protisvětle (řekněme přímo před sluncem), mohl by snímek vyjít podexponovaný. Zatímco byste si mohli přinést reflektor, i obyčejný záblesk udělá zázraky. Jediné rozptýlené světlo, umístěné dál od fotoaparátu, by tuhle práci také stoprocentně zvládlo. Já využívám střední deštník a softbox.

 

Slunečné dny, aneb jak přemoci slunce a jeho ostré světlo i stíny

Jako další máme na paškálu slunečné počasí, kdy je slunce přímo nad hlavou. Zatímco někdo věří, že v přímém slunečním světle se dají vytvořit nádherné věci, portrétům zrovna nelichotí. Stejně jako při fotografování v protisvětle bych vám doporučila softbox a deštník. Správné umístění blesku vymaže z obličejů ostré stíny, takže se "mývalí oči" stanou minulostí a tváře budou na snímcích nádherně nasvícené.

 

 

3) Závěrem

Blesk není nepřítel, jak si mnozí fotografové myslí. Pomáhá vaše fotografie posunou na úplně jinou, vyšší úroveň. Bez ohledu na značku, kterou fotíte, bez ohledu na téma, které je vám nejbližší, je schopnost správně používat blesk jen další dovedností, která vám dodá motivaci dělat něco jinak. Lépe.

Další články

Další články
Like Líbí se: 1 + | Comments Komentáře: 0 | Views Zobrazení: 70654

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit

Žádné komentáře...

Úpravy fotografií
Kdesi v Praze
1 0 282399 Jiří Kopinec
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty