Ohnisková vzdálenost a fotografování divočiny

autor

Karolína Herzogová

Který objektiv je tím NEJLEPŠÍM pro fotografování divoké přírody? Nelze odpovědět z mnoha důvodů - existují různí fotografové, různé subjekty jejich zájmu a, což je to nejhlavnější, různé příběhy, které by skrze fotografii rádi vyprávěli.

Který objektiv je tím NEJLEPŠÍM pro fotografování divoké přírody? Kdybych dostala desetník pokaždé, kdy mi někdo položil tuhle otázku, mohla jsem už dávno usrkávat koktejl v kokosové skořápce někde na Bali. Jde o velmi frekventovanou a správnou otázku. A popravdě na ní neexistuje jediná, ani správná odpověď.

Nelze ji zodpovědět z mnoha důvodů - existují různí fotografové, různé subjekty jejich zájmu a, což je to nejhlavnější, různé příběhy, které by skrze fotografii rádi vyprávěli. Nicméně existuje jeden objektiv, který je díky své ohniskové vzdálenosti využívám stále dokola, a se kterým se vyplatí začít.

400mm. S touto ohniskovou vzdáleností nemůžete nic pokazit. Já jsem s ní začínala a lekce, kterými jsem díky tomuto objektivu prošla, jsou neocenitelné. Této ohniskové vzdálenosti můžete dosáhnout s pomocí mnohých objektivů - 300mm s konvertorem, 80-400mm, 200-400mm a konečně – objektivem s pevným ohniskem 400mm.

 

 

Úhel pohledu a kolik z okolního světa na snímku vidíte, tak o tom smýšlím. Fotografování divoké přírody je především o vyprávění příběhů. Co vás subjekt dělá, proč jste ho vyfotili, jak přežil, humorné chvíle… to všechno a mnohem víc můžete zachytit prostřednictvím jediného stisknutí tlačítka. A to je chvíle, kdy na scénu přichází úhel pohledu.

400mm objektiv charakterizuje klíčová zkratka - MFD. Minimum Focusing Distance aneb minimální zaostřovací vzdálenost, která často hraje na fotografiích klíčovou roli. Mnozí mají tuto vzdálenost vžitou z důvodu velikosti obrazu, ale já na ní myslím při Tanci. Tanec je chvíle, kdy využíváte ohniskovou vzdálenost, abyste do snímku zahrnuli kýžené prvky a ostatní z něj vyloučili. Toto samozřejmě můžete podniknout s jakoukoli ohniskovou vzdáleností, nicméně čtyřstovka v Tanci vyniká.

 

 

Největší dar, který vám tento objektiv dá, jsou znalosti biologie. Nevěděli jste, že díky objektivu můžete nějakých takových znalostí nabýt? Fyzicky se dostaňte do co možná nejtěsnější blízkosti a optiku použijte k izolování. To je mantra, kterou jsem si osvojila během prvních týdnů používání Nikkoru 400mm f/5.6 ED-IF. Nezáleží na objektivu, nezáleží ani na subjektu - záleží právě na téhle mantře. S pevným ohniskem budete muset často zoomovat po svých, ale nejprve budete samozřejmě subjekt bedlivě sledovat a zjistit jak zareaguje, blíží-li se jiný tvor. To je ta lekce biologie, o které jsem před chvílí mluvila!

Další články

Další články
Like Líbí se: 2 + | Comments Komentáře: 0 | Views Zobrazení: 14847

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit

Žádné komentáře...

Úpravy fotografií
Módna prehliadka Lydia Eckhardt viac www.robpiroska.com
2 0 84196 Robert piroska
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty