Průvodce makrofotografií

autor

Karolína Herzogová

Makro fotografie je jedním z nejoblíbenějších odvětví fotografie a je k tomu také dobrý důvod - je snadno dostupná a zabírá širokou škálu témat.

Makrofotografie je jedním z nejoblíbenějších odvětví fotografie a je k tomu také dobrý důvod - je snadno dostupná a zabírá širokou škálu témat. Studioví makro fotografové tvoří detailní záběry listů, květin a hmyzu, přičemž mají naprostou kontrolu nad osvětlením. Oproti tomu milovníci přírody mohou trávit hodiny venku a hledat skryté miniaturní poklady mezi stromy i trávou. Navíc i v prostředí, které není kdovíjak fotogenické (například zaneřáděné dvorky u domů), se dá ulovit naprosto profesionální snímek přírody, a to bez nutnosti dalekého cestování. V tomto článku se vám budu snažit poskytnout pár tipů a nápadů, které posunou vaši makrofotografii na další úroveň.

 

1) Zvětšení

Makro má co dočinění s velikostí objektu promítnutého na snímač fotoaparátu. Pokud má váš ústřední prvek dva centimetry, jeho "životní velikost" by se měla na senzoru fotoaparátu rovnat dvěma centimetrům. Pokud je tedy prvek na snímač promítnut v životní velikosti, jedná se o zvětšení 1:1. Pokud je promítnut ve velikosti poloviční, jedná se o zvětšení 1:2 a tak dále. Se zvětšením 1:10 a níž již v podstatě nefotíte makro.

 

2) Pracovní vzdálenost

Definice tohoto pojmu je velmi snadná: jedná se o vzdálenost mezi objektem a senzorem v té nejtěsnější možné ohniskové vzdálenosti. Čím delší je pracovní vzdálenost, tím je snažší zůstat v uctivé vzdálenosti od objektu (což se vyplatí především, jedná-li se o plachého nebo nebezpečného živočicha).

Nejlepší makro objektivy mají dlouhé pracovní vzdálenosti, které se ještě zvětší se zvýšením ohniskové vzdálenosti. Tato vzdálenost se také zvětšuje s klesajícím zvětšením objektivu. To znamená, že při zvětšení 1:4 nemusíte být objektu tolik blízko, jako by tomu bylo při použití objektivu se zvětšením 1:1.

 

3) DSLR vs bezzrcadlovky

Makrofotografii vyfotíte stejně dobře s DSLR, jako s bezzrcadlovkou. Pokud mezi nimi budete porovnávat bajonety, vyhraje DSLR, a to díky široké škále nabízených makro objektivů téměř všech výrobců a velkému výběru ohniskových vzdáleností. Pokud jste otevřeni vůči používání redukcí, můžete tyto objektivy namontovat taktéž na bezzrcadlovky, ačkoliv je možné, že se budete potýkat s absencí clonového kroužku, kvůli které nebudete moci dokonale ovládat clonu. Živý náhled na displeji se taktéž ukázal jako velmi užitečná vlastnost, jelikož okamžitá zpětná vazba vám umožní vidět případné nedostatky. V makro fotografii je vaším největším nepřítelem sebemenší pohyb, který dokáže způsobit masové škody.

 

4) Full-Frame vs Crop-Sensor

Pokud je vaším cílem pořízení fotografie s největším možným zvětšením, jsou full-frame zrcadlovky povětšinou zbytečně nákladné. Dokonce i Nikon D810 s 36 megapixely nemůže soupeřit s 24 megapixelovým Nikonem D7200, zkrátka proto, že pixely na D7200 jsou menší. To, co určuje maximální zvětšení objektu, je právě hustota pixelů. Velký senzor D810 má méně pixelů na milimetr, než menší snímač D7200, navzdory tomu, že ve výsledku má celkově pixelů více.

 

 

5) Canon vs Nikon

Téměř ve veškerých možných žánrech fotografií jsou si Nikon a Canon tak kvalitativně blízcí, že argumenty, že jeden je lepší než druhý a naopak, jsou v nejlepším případě směšné. Samozřejmě, že mezi nimi jsou rozdíly, ale je vzácností, abyste narazili na nedostatek, který by byl při makrofotografování fatální.

Doufám, že následujícím výrokem nezažehnu krvavou řež, ale fotoaparáty Canon nejsou pro makro fotografii natolik vhodné, jako je tomu s Nikonem. Nemám nic proti úžasným přístrojům od Canonu a jejich fenomenálním makro objektivům. Důvod, proč dávám přednost Nikonu, je čistě prozaický: kvalitnější výpočet clony.

 

6) Závěrem

V makro fotografii existuje mnoho technických termínů, nicméně nejdůležitější je pojem zvětšení. A přestože jsou objektivy a zrcadlovky Nikon s vysokou hustotou pixelů technicky "nejlepší" volbou pro makrofotografii, můžete pořídit skvělé snímky s každým fotoaparátem, i kompakty. Makrofotografie je velmi přístupným odvětvím, a proto je tak populární mezi začátečníky i profesionály.

Další články

Další články
Like Líbí se: 3 + | Comments Komentáře: 1 | Views Zobrazení: 12813

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit
Filip Jan
2015-12-03 10:50:16
Pobavilo mě naťuknutí rivality mezi produkty Canon a Nikon, ale jinak pěkný článek.
Úpravy fotografií
I V O N A
2 0 281724 Patrick Hácha
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty