16 fotografických přešlapů

autor

Karolína Herzogová

Každý fotograf prošel během své cesty cyklem chyb a omylů. Některé z těchto přešlapů se staly takovým trendem, že spolu s chybou snadno identifikujete i úroveň schopností fotografa.

Každý fotograf prošel během své cesty cyklem chyb a omylů. Některé z těchto přešlapů se staly takovým trendem, že spolu s chybou snadno identifikujete i úroveň schopností fotografa. Článek rozhodně nemá vyznívat snobsky nebo arogantně (jelikož já sama jsem si prošla nejedním z bodů zde uvedených a stydím se za ně dodnes…).

1) Selektivní barva aneb černobílá smršť

Používání selektivní barvy je laciná minulost. Byl to fenomén při zavedení Photoshopu a vrstev, ale dneska je to už jenom omšelý vtip. Tyhle obrázky bezodkladně z portfolia odstraňte. Existuje jen zlomek obrázků, kde selektivní barva funguje, ale jsem si téměř jistá, že žádný z vašich se mezi ně řadit nebude.

2) „Snové“ portréty

Prosté a jednoduché, zbavené jakékoliv známky života. Snový portrét je mojí noční můrou, která mohla vypadat dobře v roce 1960, ale to je asi tak vše.

3) Rohy, tyče a další nepředloženosti na pozadí

Věnujte pozornost pozadí. Tenhle bod je především důležitý při fotografování lidí. Stromy, elektrické požáry a drobné předměty na pozadí jsou neskutečně rozptylující. Většinou stačí přesunout se o pár centimetrů a rušivý element ze snímku vytlačit.

4) Z očí do očí

Většina z nás hledá dobrý snímek na úrovni očí. Fotografujete-li domácí zvířata nebo děti, klekněte si na kolena - získáte mnohem lepší, přirozenější perspektivu. Fotografování objektů shůry je jen málokdy lákavé, jelikož do záběru dostanete povětšinou neatraktivní podlahu. Změňte svoji perspektivu a přizpůsobte ji tématu.

 

5) Šílenství jménem Bokeh

Pokud jste se zamilovali do bokehu a termín "krémový bokeh" je pro vás kýžený element v každé z fotografií, možná přišel čas odložit svoji krémovou 85mm f/1.4 zpět do skříně a zafotit si třeba s širokoúhlým objektivem, a to hned několik měsíců. Naprostá izolace objektu od pozadí často ubírá snímku příběh a podstatu.

6) Fotografové „přirozeného světla“

Když slyším větu "používám pouze přirozené světlo" už vím, co to znamená. Z 99% ten člověk říká, že nemá ponětí jak používat blesk. Přirozené světlo je úžasné a lze ho použít ve většině situací, nicméně pokud mistr externího blesku jej umí používat tak, že výsledná fotografie vypadá naprosto přirozeně nasvícená. Můžete napodobit východ či západ slunce a předejít tvrdým stínům.

7) Rozmazané černobílé snímky

I když absolutně ostré fotografie nejsou při portrétech nutností, jen zřídka se s takovými setkáme na obálkách magazínů a dalších publikací. Existuje jasný rozdíl mezi úmyslným a neúmyslným rozostřením. Viděla jsem mnoho příkladů portrétní a svatební fotografie, kde se fotograf raději uchýlil k černobílé. Proč černobílá? Jelikož to v divákovi vyvolává pocit starých černobílých, často rozmazaných fotografií, kde pomine kdejakou nedokonalost včetně rozostření. Ve skutečnosti však fotograf buď nemá ponětí, jak správně ostřit nebo má problémy s technikou.

8) Širokoúhlé objektivy na portréty

Šikovná padesátka je úžasná pro každodenní používání, včetně portrétních snímků, nicméně pokud ji k obličeji přiblížíte až příliš, zdeformuje ho. Cokoliv pod 60 - 70mm má tendenci k deformování. Pokud používáte již zmíněnou padesátku, nesnažte se snímek vyplnit obličejem, a pokud přece jen toužíte, aby byla tvář na každém milimetru vaší fotografie, použijte vhodnější objektiv 85mm. Uděláte s ním mnohem větší parádu!

9) Galony saturace

Viděla jsem mnoho snímků, které by bývaly byly vynikající, nebýt monstrózní saturace. Přidat do snímku trochu sytosti není nic špatného, ale když to s ní přeženete, stanou se vaše snímky falešnými a nepřirozenými. Saturaci tedy upravujte tak, aby fotografie zůstaly přirozené a vyvážené.

10) Há Dé Erko

Při pohledu na většinu HDR fotografií si přeji, aby HDR nebylo nikdy vynalezeno. Jedná se o skvělou technologii, kterou lidé znásilňují do těch nejnestoudnějších rozměrů. Pro takový paskvil je dokonce i název: Grunge HDR - nejošklivější věc moderního světa fotografie.

11) Neukojitelná touha po novém příslušenství Mnozí z nás jsou oběťmi syndromu GAS (gear acquisition syndrome). Přestaňte se vymlouvat na svoje zařízení. Přestaňte pořizovat nová těla, nové objektivy a nové vybavení. Nekupujte něco jen kvůli tomu, že je to lepší než vaše dosavadní zařízení. Stačí se podívat pro příklad na Nikon, který během posledních dvou let vypustil do světa 9 full-frame zrcadlovek! Soustřeďte se na fotografování, ne na fotovýbavu.

12) Technické problémy

Fotíte, fotíte a fotíte, ale vaše fotografie stále nejsou dostatečně ostré? Nejvyšší čas strávit trochu času poznáváním svojí fototechniky. Nebudete mít šanci uhlídat světlo, složení kompozice a expozici, když se před vámi vynoří technické potíže. Nejprve se naučte stoprocentně používat svoji výbavu, a až poté se soustřeďte na fotografování.

 

13) Nechutné vodoznaky

Lidé se tak bojí, že jejich fotky budou ukradeny, že přes ně dávají velké, šeredné vodoznaky. Jde o to, že pokud někdo chce snímek ukrást, udělá to - jen mu bude pár minut trvat, než vodoznak odstraní. Podle mě je jediným opodstatněným důvodem vodoznaku na snímku možnost dohledat jeho autora. Proto není od věci přidat malý vodoznak do růžku fotografie. Z vlastní zkušenosti vím, že fotografie s tímto malým vodoznakem mají větší šanci stát se "virální".

14) Cvakni a modli se

Je smutné, že takový názor stále převládá mezi mnohými fotografy. Stále doufají, že udělají tisíc cvaků a mezi nimi jeden, který vyhraje Pullizerovu cenu. Předtím, než stisknete tlačítko spouště, zkuste přemýšlet o tom, co se chystáte vyfotografovat. Naučte se zkrátka zpomalit.

 

15) Superzoom

Nemám ráda superzoomy. Ani ne tak proto, že mají horší optiku, nýbrž kvůli tomu, že učí fotografy lenosti. "Jeden objektiv pro každou situaci" se možná občas hodí (například při cestování), ale ve většině z nás pouze zabije určitý potenciál pro opravdu velký snímek.

Další články

Další články
Like Líbí se: 4 + | Comments Komentáře: 4 | Views Zobrazení: 12278

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit
???
2015-12-29 08:41:08
Slečno Kaher...pěkně ste to shrnula...ja mám za sebou pouze to první...s tou selektívní barvou...:D
???
2015-11-11 15:28:54
Osobní názor na fotografii, který může sdílet jenom ten, kdo si rád nechá tlačit do hlav cizí myšlenky. Za mě souhlas max. z 50% Ale HDR je fakt vopruz :-D
Lucie Jínová
2015-11-09 23:19:32
něco jsou opravdu zrůdnosti... aneb ať žije technika
Lucie Jínová
2015-11-09 23:18:45
něco jsou opravdu zrůdnosti...
Úpravy fotografií
ANN Lesni sneni
2 0 256609 Jojo Hasilla
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty