6 kroků k lepším fotografiím rostlin

autor

Karolína Herzogová

Jako zarputilá fotografka divoké přírody a zvířat v ní žijících se nevyhnu častému fotografování rostlin, a to jak v botanické zahradě, tak v divoké přírodě. Takové fotografování na mě působí velmi meditativně, rozhodně mnohem víc, než je tomu například u krajinářské fotografie, neboť tento proces je často velmi zdlouhavý. Zahrnuje především hledání detailů na drobných objektech.

Jako zarputilá fotografka divoké přírody a zvířat v ní žijících se nevyhnu častému fotografování rostlin, a to jak v botanické zahradě, tak v divoké přírodě. Takové fotografování na mě působí velmi meditativně, rozhodně mnohem víc, než je tomu například u krajinářské fotografie, neboť tento proces je často velmi zdlouhavý. Zahrnuje hledání detailů na drobných objektech.

Dalším přínosem z hledání různých druhů rostlin je mapování výskytu. Rostliny na fotografiích použitých v tomto článků jsou k nalezení téměř všude, a proto každý z vás dostává inspiraci k zachycení netradičním snímků tradičních rostlin.

 

Hledejte celoroční příležitosti

Jak divoká příroda, tak pěstěné zahrady skýtají pro mnohé rostliny celoroční útočiště. Na jaře a v zimě budete k jejich nalezení nuceni vyvinout větší úsilí, nicméně i v mrazu se můžete vydat do některé z botanických zahrad, kde naleznete mnoho druhů, kterým lépe prospěje pár centimetrů sněhu než slunečné paprsky. Chlad taktéž přinese nádherné pastelové barvy, které jsou na jaře či v létě téměř nepostřehnutelné. Při jedné ze zimních procházek botanickou zahradou jsem našla rozličné kvetoucí druhy sukulentů, pichlavé kaktusy i zimních trav. Dohromady vytvářeli nečekaně zajímavé fotografické možnosti.

 

Dívejte se po vzorech a texturách

Příroda nabízí pečlivým pozorovatelům množství vzorů a textur. Dejte si na čas při prozkoumávání drobných detailů. Dívejte se po opakujících se vzorech a konzistentních barvách. Kůra, kaktusy i samotná půda, ze které rostliny vyrůstají, nabízí širokou škálu zajímavých textur i vzorů.

 

 

Ať žije nízká hloubka ostrosti!

Alespoň pro fotografy divoké zvěře je nízká hloubka ostrosti, která jde ruku v ruce s rozostřenými prvky v popředí a pozadí snímku, zásadním posunem na fotografické cestě. Malé objekty, jako jsou rostliny nebo květiny, může malá hloubka ostrosti přeměnit až v abstraktní obraz. Místo toho, abyste fotografovali květy, lístky nebo stonky, zaměřte se na linie a opravdové detaily. Nízká hloubka ostrosti je v takovém případě vynikající tvůrčí technikou.

 

Experimenty se světlem

Ačkoliv je to jedno z nenáročnějších osvětlení - podsvícení (zdroj světla je umístěn za objektem) - může často přidat na celkové náladě, kterou snímek vyvolává. Tato technika vás bude stát mnohé experimentování, vytrvalost a zdokonalování vlastní techniky.

 

 

Jděte blíž

Téměř ve všech případech fotím rostliny na velmi krátké vzdálenosti. Tím, že nebudete líní se ke květině nebo rostlině pořádně přiblížit, velmi napomůže izolování objektu a k lepší kompozici. Když se k objektu více přiblížíte, můžete také znatelně vyzdvihnout abstraktní prvky.

 

Nebojte se vypadat jako blázni

Minulý rok jsem se vydala na výstavu bonsají v pražské botanické zahradě. Zaujala mne zvlášť jedna rozkvetlá zakrslá sakura, která byla vystavena velmi blízko ke vchodu, zkrátka tak, aby ji ani jeden návštěvník neminul. Prošla jsem si celou exhibici asi osmkrát, abych pokaždé zjistila, že sakura je ve stálém obležení návštěvníků. Nakonec jsem si prorazila davem cestu a jala se fotit. Kroutila jsem se při hledání správné kompozice jako žížala a vyslechla si i nějaké to hudrování od ostatních. Fotografii, kterou jsem si z toho dne odnesla, patří k mým nejoblíbenějším, a proto zažeňte rozpaky a vyražte za snímkem!

Další články

Další články
Like Líbí se: 3 + | Comments Komentáře: 1 | Views Zobrazení: 8019

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit
Jan Holý
2015-10-19 15:06:22
Nízkou hlobku ostrosti určitě vyzkouším
Úpravy fotografií
 GLOOMY J U L I E
5 5 242499 Patrick Hácha
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty