Fotografování smartphonem

autor

Karolína Herzogová

Dnešní smartphony jsou nabity různými foto-funkcemi a specifikacemi od rychlosti procesoru po rozlišení. Přestože mají mobily jen miniaturní senzory, je většina z nich schopna dosahovat velmi ostrých snímků, které soupeří s fotoaparáty, pokud jde o kvalitu obrazu.

21. století je také známo pod pojmem "éra chytrých telefonů". Chytré mobily doznaly toto desetiletí neskutečného vývoje a staly se jedním obrovským úspěchem, a stejně tak i fotografování mobilním telefonem. Dnešní smartphony jsou nabity různými foto-funkcemi a specifikacemi od rychlosti procesoru po rozlišení. Přestože mají mobily jen miniaturní senzory, je většina z nich schopna dosahovat velmi ostrých snímků, které soupeří s fotoaparáty, pokud jde o kvalitu obrazu.

Kompaktní fotoaparáty jsou pomalu ale jistě nahrazovány mobilními telefony. Jsou lehké, přenosné a focení s nimi nikdy nebylo jednodušší, navíc je máte vždy při sobě.

 

 

Pokud jde o pořizování fotek telefonem, není toho ve skutečnosti moc, co můžete udělat - myslím tím to, že nemůžete očekávat, že mobil bude produkovat snímky stejně kvalitní jako DSLR. Ale přesto s ním zvládnete mnohé. Při fotografování se tak nezaměřujete na výbavu, ale na samotné složení fotografované scény, což je onen klíč vedoucí k pěkným fotografiím.

Domnívám se, že fotografování telefonem nemá být perfektní - spíše jde o snahu o zachycení nálady a co nejlepší kompozice, což je skutečný cestou k dobré fotografii.

Siluetu skvěle zachytíte při východu a západu slunce, a je také poměrně snadná. S novými telefony jako LG G4 můžete nastavit expozici a dokonce fotografovat ve formátu RAW. Každý mobilní fotoaparát má plně automatický režim. Některé z nich mají další režimy, mezi nimi krajina, portrét nebo makro. Ale spíše než abych se strachovala o různé režimy (které výslednou kompozici stejně neovlivní), bych se zaměřila na stisknutí tlačítka v tu správnou chvíli.

Zapomeňte na malou hloubku ostrosti a krémový bokeh, protože zde máte co dočinění s krátkou ohniskovou vzdáleností a malým snímačem, takže hloubka ostrosti je prakticky pořád nastavena na nekonečno. Telefony jsou taktéž nepoužitelné pro rychlé akce, protože nenabízejí rychlý čas závěrky a autofokus.

 

 

Krom toho je hladina hluku mnohem vyšší, a to zejména za zhoršených světelných podmínek. Ačkoliv většina mobilů má vestavěný blesk, osobně jsem ho nikdy nepoužívala, protože do fotografie přidává velmi ploché osvětlení a často vytváří tvrdé stíny. Na pohled to není nic hezkého. Takže mé doporučení je, abyste se mu vyhýbali a používali ho pouze, když je to naprosto nezbytné.

Vývojáři pro vás také přichystali mnoho úžasných aplikací a vy s nimi dosáhnete pěkných úprav, aniž byste je museli přehrávat do počítače. Většinou využívám vestavený editor pro úpravu fotografií (přidání kontrastu, úprava barev atp.).

Existuje spousta skvělých platforem, na kterých své fotografie můžete zveřejňovat, například Facebook nebo Instragram a další. Při fotografování s telefonem si užijete spoustu legrace a možnosti jsou nekonečné.

Další články

Další články
Like Líbí se: 1 + | Comments Komentáře: 0 | Views Zobrazení: 19738

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit

Žádné komentáře...

Úpravy fotografií
Khuc
3 0 248583 Patrick Hácha
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty