Dlouhá expozice a ruch velkoměsta

autor

Karolína Herzogová

Poměrně dost lidí mi v e-mailech píše o fotografování městských panoramat s dlouhým časem expozice, a já jim opakovaně tvrdím, že to není nijak zvlášť složitá věc. V dnešním článku se o tom pokusím přesvědčit i vás!

Poměrně dost lidí mi v e-mailech píše o fotografování městských panoramat s dlouhým časem expozice a já jim opakovaně tvrdím, že to není nijak zvlášť složitá věc. V dnešním článku se o tom pokusím přesvědčit i vás!

Zatímco města jsou fascinující v průběhu dne, v noci je na nich něco magického, neboť se ulice rozzáří různobarevnými světly a nápisy. Intenzita a rozmanitost tohoto světla je značná a vžene do snímků hojnost barev.

Mnoho velkých měst je záměrně postaveno kolem řek nebo na pobřeží, takže se nám nabízí možnost fotografovat i odrazy. Spoustu lidí jiskra nočního města uchvátila a já nejsem výjimkou. Vysvětlím vám některé ze základních bodů v nastavení, kterými se řídím já, abych vám dala určitou představu o způsobech zachycení nočního města.

Za prvé je důležité počkat si na správné světlo. Je pravdou, že můžu fotografovat kdykoli v noci, nicméně vždy se snažím vychytat dobu těsně po západu slunce, při soumraku, kdy nebe zalije nádherná kobaltová modř. Poskytuje velký prostor pro žlutá a červená světla, což umožňuje perfektní kontrast. Soumrak nastává zhruba půl hodiny po západu slunce, nicméně vy můžete modré světlo extrahovat i později, navzdory tomu, že není viditelné pouhým okem, a to zvýšením hodnoty ISO. Nicméně plně využít soumračného světla je lepším řešením.

 

 

Osobně miluji odrazy nočního města na vodních plochách, obzvlášť je-li použit dlouhý expoziční čas. Zjistila jsem, že k dosažení hladké a "ploché" vody je zapotřebí čas kolem osmi sekund. Samozřejmě, že hodně závisí na rychlosti vody. Delší expoziční časy rozmažou nebo snímači vůbec nedovolí postřehnout spěchající lidi, a proto bude snímek vypadat prázdnější.

Vaše schopnost nastavit delší expoziční čas bude také hodně záviset na množství dostupného světla. Pokud okolí není až tak tmavé a dostává se vám světla např. z pouličního osvětlení, nebude nutné nastavovat několikaminutové expoziční časy. Proto je důležité počkat si na správnou hodinu.

Případně můžete použít ND filtru, abyste předešli přebytečnému světlu. Fotoaparát můžete také nastavit na Prioritu závěrky a nechat ho domyslet vhodnou hodnotu clony, nebo můžete oboje nastavit v manuálním režimu. Zatímco mi fotoaparát vždy poskytne v režimu Priority závěrky neutrální expozici, já si nastavuji oboje (rychlost závěrky i clonu) ručně v manuálním režimu, jelikož mám ráda živé a jasné světlo, takže občas jsou mé noční fotografie malinko přeexponované.

Hodnotu ISO držte co nejníže, aby vaše fotografie nenarušoval obrazový šum. A nezapomeňte, že rychlost závěrky, ISO a clona jsou propojené (expoziční trojúhelník), takže se všichni navzájem ovlivňují. Nejjednodušší je nejprve nastavit ISO na nejnižší možnou hodnotu a poté upravovat rychlost závěrky a clonu.

 

 

Pokud jde o vybavení, tak při nočním fotografování používám dálkové spouště. S nimi se vám totiž už nikdy nestane, že byste stisknutím tlačítka fotoaparát nechtěně rozhýbali.

Nepoužívám obří stativy, a to především proto, že se ráda po městě procházím a vychutnávám si ho a nechci se vláčet s těžkopádným tripodem. Většinou využívám GorillaPodu, ve kterém jsem našla svého neocenitelného parťáka. Je diskrétní, kompaktní a lehký.

Nejsou to žádná tvrdá pravidla, takže si je poupravte dle vlastních potřeb. Praxe je vždycky lepší než teorie.

Další články

Další články
Like Líbí se: 2 + | Comments Komentáře: 0 | Views Zobrazení: 27685

Facebook komentáře

Komentáře

Pro možnost přidat komentář se musíte přihlásit

Žádné komentáře...

Úpravy fotografií
Strom a Mirka, Kalvaria Nitra 1.5..2018
3 0 439430 Robert piroska
forum
Přispívat můžete po přihlášení
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii jemné glamour svícení
Podle mně asi chtěl zachovat ISO 100 a čas 30 se stativu nen... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii En piscina
pepa HD jsem minulí týden vrátil i s tím hrozným odpalovač... >>
komentář k fotografii S3
hezké
GalerieLighting diagramyČlánkyÚpravy fotografiíWorkshopyAteliérProvozní podmínkyKontakty